Noc s Andersenem

m_na4      Noc s Andersenem je akce pořádaná každoročně Klubem dětských knihoven SKIP a Svazem knihovníků a informačních pracovníků. Tato akce na podporu čtenářství u dětí a mládeže probíhá vždy k příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy 2. dubna, kdy se narodil slavný pohádkář Hans Christian Andersen.

První Noc s Andersenem proběhla v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně. Již následující rok se nocovalo ve 40 knihovnách v Čechách a účast rok od roku rychle rostla. V roce 2002 se stala tato akce mezinárodní, účastnily se knihovny a školy ze Slovenska, později i z Polska. Vloni bylo napočítáno 1298 registrovaných účastnických organizací, kromě knihoven, škol, domů dětí a dětských domovů se spalo i v hasičárnách, v zoologické zahradě v Jihlava, uherskohradišťské nemocnici, v Českých školách bez hranic po celém světě, v krajanských kroužcích v Rusku a Dánsku.

Letošní 14. ročník Noci s Andersenem byl vyhlášen na pátek 4. dubna 2014. Nocování ve škole bylo nabídnuto žákům od pátých ročníků výše a zájem o noc ve škole byl veliký, přihlásilo se přes 60 žáků. Zahájení proběhlo v 18.00 hodin ve školní jídelně slavnostní večeří. Po dobrém jídle se účastníci přestěhovali do školního divadla. Každá třída měla pro ostatní připravený program v podobě scének a her. Velmi dobře nachystaná soutěž 5. třídy připomněla i osobnost  Hanse Christiana Andersena. Žáci si poslechli krátké úryvky z jeho pohádek a určovali, ze které konkrétní pohádky citát pochází. Čestným hostem zahájení večera byl pan starosta Pavel Bartoš, který se připojil k programu zajímavým vyprávěním o Janu Amosi Komenském.

Po skončení oficiální části
následovala dětmi netrpělivě očekávaná diskotéka, tentokrát ji pro ostatní dobře připravili žáci 9. třídy. Večer probíhala nepostradatelná „bojovka“, vlastně spíš stezka odvahy, letos ve stylu  twilight ságy. Tento bestseller je v současné době mezi dospívající mládeží velmi populární. Privilegium připravit tuto akci měli jako každoročně ti nejstarší – deváťáci. Převlékli se do strašidelných kostýmů a poschovávali se po budově. Všude se zhaslo a ostatní děti se vydávaly po dvojicích na strašidelnou cestu noční školou. Houkání a kvílení strašidel mohli jistě slyšet
i noční kolemjdoucí.

Pak už se žáci odebrali do
svých spacích pytlů. Zábava ovšem pokračovala ještě dlouho do noci, protože
valná většina účastníků přeci „nepřišla do školy spát.“

Už nyní se těšíme na další „Noc s Andersenem“ v příštím školním roce.